Kdo má nejlepší obydlí ze všech?

Nejútulnější hnízdečko má mlynařík dlouhoocasý. Tomuto ptáčku říkají též "sběračka", poněvadž se podobá kuchyňské sběračce. Jeho obydlí je uvnitř vystláno chmýřím, peřím a srstí, zvenčí je opleteno mechem a lišejníkem. Je celé kulaté jako tykev, i vchod má kulatý, maličký a přesně uprostřed hnízda.
Nejpohodlnější domečky mají larvy chrostíků. Chrostíci jsou okřídlený hmyz. Když usednou, složí křídla na záda a přikryjí si jimi celé tělo. Jejich larvy však nemají křídla, jsou holé, a tak se nemají čím přikrýt. Žijí na dně potoků a říček.
Když larva najde větvičku nebo kousek rákosí - dlouhý jako zápalka - uplácá na něm trubičku ze zrnek písku a vleze si do ní zadečkem napřed.
Žije si tam velmi pohodlně: když se jí zachce, schová se celá do trubičky, klidně si tam spí a nikdo ji ani nezpozoruje; a když má zase chuť, vystrčí přední nožky a leze po dně i s domečkem: vždyť je úplně lehoučký. Jeden chrostík si dokonce našel na dně říčky pohozenou cigaretovou dutinku, vlezl do ní a teď cestuje s ní.
Nejpodivuhodnější obydlí má vodouch. Napjal si pod vodou mezi vodními rostlinami pavučinku a pod ní si na svém chlupatém bříšku nanosil bublinky vzduchu. A tak si vodouch bydlí v domečku ze vzduchu.

Obrázek larvy chrostíka pochází od Jacob, publikováno pod licencí CC BY-NC 2.0.