Les v zimě

Může mráz zahubit strom?
Ovšemže může.
Jestli strom promrzne skrznaskrz, až na dřeň, pak zemře. Když jsou zvlášť kruté mrazy a přitom málo sněží, hyne všude dost stromů - většinou mladých stromků. Zahynuly by vlastně vůbec všechny stromy, kdyby si každý z nich něco chytrého na mráz nevymyslil: kdyby si neudělal zásobu tepla a nebránil mrazu, aby mu pronikl hluboko do těla.
Vždyť strom se musí živit, růst, rozmnožovat - a na to všechno musí vynakládat značně sil, energie a svého tepla. Proto si stromy za léto nashromáždily sílu a na zimu odmítají potravu, přestanou se živit, růst, nemrhají silami na rozmnožování. Setrvávají v nečinnosti a pohrouží se do hlubokého spánku.
Mnoho tepla vydechují listy, proto musí v zimě pryč. Stromy je se sebe shazují, zbavují se jich, aby si v sobě uchránily teplo potřebné pro život. Mimochodem listí spadlé s větví, jež tleje na zemi, samo vydává teplo, a tak chrání jemné kořeny stromu před promrznutím.
Jenže tohle všechno by ještě nestačilo! Každý strom má pancíř, který chrání živé tělo rostrliny před mrazem. Každý rok po celé léto si stromy ukládají pod kůru kmene a větví korkovou tkáň - mrtvou vrstvu. Korek nepropouští ani vodu, ani vzduch.
Ten zůstane v jeho pórech a nedovolí, aby teplo utíkalo z živého těla stromu ven. Čím je strom starší, tím má na sobě tlustší vrstvu korku, a proto také staré silné stromy lépe snášejí chlad než mlaďoučké stromečky s tenkými kmínky a větvičkami.
Ale korkové brnění by samo o sobě nestačilo. Když pod ně krutý mráz pronikne, setká se v živém rostlinném těle se spolehlivou chemickou obranou. V zimě se ve šťávách stromu usazují rozličné soli a škrob přetvořený v cukr. A roztok soli a cukru je velmi odolný proti chladu.
Ovšem nejlepší ochranou před mrazem je jako peří lehoučká sněhová přikrývka. Je známo, že pečliví sadaři schválně ohýbají zimomřivé mladé ovocné stromky a zasypávají je sněhem: tak jim je tepleji. Když napadne v zimě hodně sněhu, přikryje se jím les jako peřinou a pak už se nemusí bát žádného třeskutého mrazu.
Kdepak, sebevětší mráz a zima nemůže zničit severní les!
Ten hrdinně předrží všechny bouře, silné vichřice i metelice.

Obrázek lesa pochází z webu Forest Wander, publikováno pod CC BY-SA 3.0 US licencí.