Pro koho zákony neplatí 3
Proč se křivky celý život toulají po lesích?
Inu proto, že hledají, kde je lepší úroda šišek. Letos se urodily šišky v Leningradské oblasti. Proto křivky zůstaly tady. Bude-li příštího roku lepší úroda šišek někde na severu, křivky určitě odletí tam.
A proč si křivky vesele prozpěvují celou zimu a mají mladé i uprostřed sněhu?
Inu, proč by si neprozpěvovaly a nevyváděly mladé, když mají všude kolem dostatek potravy? Hnízdečko mají teplé, je tam chmýří, peří i měkká srst, a samička, jakmile snese první vajíčko, už z hnízda neodlétá. Potravu jí nosí sameček.
Samička sedí, zahřívá vajíčka, a když se vylíhnou mláďata, krmí je smrkovými a borovými semínky rozmělněnými ve volátku. Vždyť šišky jsou na stromech po celý rok.
Když se páreček sejde a zachce se mu žít ve vlastním domečku a mít mladé, oddělí se od hejna bez ohledu na to, zda je zima nebo léto, jaro nebo podzim (hnízda křivek se najdou v každém měsíci). Udělají si hnízdo a žijí si v něm. Když mláďata povyrostou, celá rodinka se opět připojí k hejnu.
Ale proč se křivky po smrti mění v mumie?
Inu zase jen proto, že se živí šiškami. Ve smrkových i borových šiškách je hodně smoly. Některá stará křivka je za svůj dlouhý život prosáklá touto pryskyřicí tak jako bota dlouho natíraná tukem. A tato pryskyřice chrání její tělo před hnilobou i dlouho po smrti.
Vždyť i Egypťané natírali své mrtvé pryskyřicí - balzámem - a tak vznikaly mumie.
Obrázek šišek pochází od Imran Shah, publikováno pod licencí CC BY-SA 2.0.