Září

Září je morous a křikloun. Stále častěji se nebe kaboní a vítr sviští. Nadešel první podzimní měsíc.
Podzim má svůj pracovní plán stejně jako jaro, jenomže probíhá opačně. Podzim začíná ve vzduchu. Vysoko nad hlavami nám pomaloučku začíná žloutnout, rudnout a hnědnout listí na stromech. Jakmile totiž listy nemají dostatek slunce, vadnou a rychle ztrácejí svou zelenou barvu. V místě, kde list přisedá na větev, řapík zaschne. A za úplně tichého, bezvětrného dne se najednou tu žlutý, březový, tam rudý, osikový list z větve oddělí a padá. Lehce se pohupuje ve vzduchu a neslyšně klouže po zemi.
Když se ráno probudíš a spatříš poprvé na trávě jinovatku, zapiš si do deníku: "Začal podzim." Od toho dne, či spíše od této noci (protože první jinovatka se vždy tvoří k ránu) bude stále častěji padat listí z větví, dokud nezačnou foukat silné větry, které strhají z lesa všechny jeho sváteční letní šaty.
Rorýsi už zmizeli. Vlaštovky a jiní tažní ptáci, kteří u nás tráví léto, se již shromažďují v houfech a nenápadně se v noci vydávají na dalekou cestu. Ve vzduchu je najednou prázdno. A voda chladne, že už to člověka ani netáhne na koupání.
A tu - jako vzpomínka na krásné léto - nastává suché počasí s teplými, jasnými, klidnými dny. V nehybném vzduchu létají a stříbří se dlouhé pavučiny... Na polích radostně září čerstvá mladá zeleň.
"Babí léto je tu," s úsměvem říká lid na vesnicích a láskyplně pohlíží na pěkně vzešlé ozimé obilí. V lese se všechno připravuje na dlouhou zimu, veškeren budoucí život se schovává do bezpečí, zalézá do tepla, takže se o něj nemusíme až do jara starat.
Jenom zaječice se nemohou nějak uklidnit, stále se nechtějí smířit s tím, že už je léto pryč! Opět mají malé zajíčky - z posledního vrhu. Objevily se houby na tenkých nožkách - čirůvky. Léto skončilo.
Nadešel měsíc loučení s vlastí.
Zase jako na jaře slétá se k nám do redakce spousta telegramů z lesa: každou hodinu máme nové zprávy, každý den se tam děje něco nového. Opět, jako v měsíci návratu do vlasti, nastalo veliké stěhování ptactva, tentokrát ze severu na jih.
Tím začal podzim.

Obrázek vlaštovek pochází od Sheila, publikováno pod licencí CC BY-NC-ND 2.0.