Říjen

Říjen je doba, kdy padá listí, nastávají blátivé a deštivé dny a přituhují první mrazíky. Dravé větry strhávají z lesů poslední zbytky letního hávu. Prší. Na plotě teskní mokrá vrána. I ona se bude musit brzo vypravit na cestu: vrány šedé, které u nás tráví léto, se nenápadně stěhují na jih a na jejich místo stejně nenápadně nastupují vrány, které se narodily na severu. To znamená, že i vrána je pták tažný. Daleko na severu je vrána prvním ptákem, který tam přiletí, jako u nás havran polní, a posledním, který od nich odlétá.
Když podzim skončí svůj první úkol - svlékne lesy, pustí se do druhého: ochlazuje postupně vodu. Ráno se kaluže stále častěji pokrývají tenkou křehkou tříští. Zrovna jako vzduch je i voda již vyčerpaná. Květy, které se na ní v létě skvěly, už ráno pohřbily semena na dno a stáhly pod vodu své dlouhé květní stonky. Ryby zalézají do jam v řekách, kde voda nezamrzá a kde přezimují. Měkký čolek, s dlouhým ocáskem, žil celé léto v rybníku, ale teď vylezl z vody a chystá se přezimovat na suchu - někde pod kořeny v mechu. Stojaté vody se pokrývají ledem.
I na zemi chladne nepříliš žhavá krev. Hmyz, myši, pavouci i stonožky se různě schovávají. Hadi si zalezli do suchých jam, zapletli se do klubíček, usínají a tuhnou. Žáby zalézají do jílu, ještěrky se schovávají za odstávající kůru pařezů a v jakýchsi polovičních mdlobách usínají. Některá zvířata si na zimu oblékají teplé kožíšky, některá si dělají ve svých spižírnách v doupatech zásoby, jiná si zase připravují brloh. Všechna zvířata se chystají na zimu...
V podzimní nečas bývá venku sedmero počasí: fouká vítr, zvedá prach, vánice láme stromy, často je zataženo, skučí meluzína, leje jako z konve a někdy bývá i metelice.

Obrázek vrány pochází od hedera.baltica, publikováno pod licencí CC BY-SA 2.0.