Na pomoc šestinožcům

Jakmile se začne mluvit o hmyzu ve spojitosti se zemědělstvím, okamžitě si představíme hordy drobných, ale osevům velice zhoubných nepřátel. A přitom zapomínáme, co těch maličkých šestinohých přátel nám na polích svou prací pomáhá. Zapomínáme, jak velikou úlohu hrají při opylování rostlin. Značný počet okřídlených šestinožců, například včel, čmeláků, lumků, brouků, much a motýlů, přenáší pyl z jednoho květu žita, pohanky, konopí, vojtěšky, slunečnice atd. na druhý.
Někdy se ovšem stává, že tito malí pracovníci nemají dost sil na to, aby zcela uspokojili všechny naše osevy pylem. A tu jim musíme pomoci sami, vlastníma rukama.
Žito, pohanku, konopí a vojtěšku opylujeme provazovým smykováním. Dva lidé si vezmou dlouhý provaz, každý jej drží za jeden konec, a přejedou jím po špičkách kvetoucích rostlin. Jak se květy přitom ohýbají, sype se z nich pyl a vítr jej roznáší po celém poli. Část pylu se zachytí na provazu a přenáší se při pohybu na jiné květy. Slunečnice opylujeme následujícím způsobem: pyl sebereme na kousek králičí kůže a přeneseme jej do všech kvetoucích úborů rostliny.

Obrázek slunečnic pochází od Sue Reynolds, publikováno pod licencí CC BY-SA 2.0.