Není to tak jednoduché!

Zdálo by se, že nemůže být nic prostšího: máš křídla - rozlétneš se, kdy a kam chceš. Tady se udělalo najednou chladno a nemáš co jíst, vzneseš se na křídlech a rozletíš se trochu na jih, kde je tepleji. A když i tam nastanou chladna, sebereš se a poletíš ještě dál. Přezimuješ na prvním místě, kam se dostaneš, kde se ti podnebí zalíbí a kde budeš mít dostatek potravy.
Ale kdepak, ono to tak není: pročpak třeba náš hýl letí až do Indie a sibiřský ostřížek mine Indii a desítky teplých zemí vhodných pro přezimování a míří až do Austrálie?
Znamená to, že naše tažné ptáky nenutí jen nějaký prostý důvod k tomu, aby letěli do dalekých krajů, přes hory, přes moře. Není to jenom hlad a chladné počasí, je v tom něco složitějšího, něco mocného, nějaký nepřekonatelný pud, který se v nich probouzí neznámo jak. Ačkoliv...
Dobře víme, že větší část naší země byla před dávnými a dávnými lety pokryta množstvím ledovců. Těžké mrtvé moře z ledovců pomalu lavinami zaplavovalo celou velkou rovinu, pomalu - celé stovky let - zase ustupovalo a znovu se vracelo a přitom pohřbívalo všechno živé s sebou.
Ptáky zachránila jejich křídla. První, kteří odletěli, zabrali si zemi přímo u břehu ledovcového moře, následující se odebrali dále, pak ještě dále, jako kdyby si hráli na peška. A když ledovcové moře ustoupilo, ptáci, které vyhnalo z jejich hnízdišť, se horem pádem vraceli do své vlasti. Ti, kteří neodletěli příliš daleko, byli zpátky první; pak přišli ti vzdálenější a nakonec ti nejvzdálenější. Tak se ta hra opakovala v obráceném pořádku. Přitom to byla hra velmi pomalá: skoky trvaly až tisíciletí! A během těchto obrovských časových intervalů si ptáci mohli docela dobře navyknout opouštět svá hnízda na podzim, když se blížilo chladné počasí, a vracet se zpět se sluncem - totiž na jaře. Tak se v nich vyvinul návyk, jenž se stal součástí jejich života a už jim zůstal. A proto tedy tažní ptáci putují každého roku ze severu na jih. Tento názor potvrzuje mimo jiné i to, že tam, kde na zemské polokouli nebyly ledovce, skoro neexistují hromadné přelety ptáků na přezimování.

Obrázek hýla pochází od Phil, publikováno pod licencí CC BY-NC-ND 2.0.